W dobie wszechobecnej cyfryzacji niemal każdy posiada własne konto w banku oraz dostęp do karty płatniczej, pozwalającej realizować transakcje bezgotówkowe w sklepach, na stacjach benzynowych, w lokalach gastronomicznych, czy usługowych. Płacenie kartą stało się tak popularne, że wielu ludzi nawet nie nosi już ze sobą gotówki. Modne jest także wykonywanie szybkich przelewów internetowych i opłacanie rachunków bez konieczności wychodzenia z domu. Okazuje się jednak, że przeważająca część Polaków, którzy mają osobiste rachunki bankowe, zakłada je bez głębszego namysłu, ponieważ wynika to z potrzeby chwili. Konto jest po prostu potrzebne, chociażby po to, by pracodawca mógł na nie co miesiąc przelać pensję. Klienci często nie zastanawiają się nad różnicami pomiędzy kontami bankowymi w poszczególnych bankach. Chcą po prostu mieć możliwość bezpiecznego przechowywania swoich oszczędności oraz cieszyć się dostępem do bankowości internetowej. Zadania nie ułatwia nam ogromna ilość ofert dostępnych na rynku. Zazwyczaj nikt nie ma bowiem czasu na analizowanie ich wszystkich, więc przeważnie wybieramy konto bankowe w banku, który pierwszy rzuci nam się w oczy. To wielki błąd, gdyż w ten sposób możemy stracić pieniądze. Zapewne nie będzie to odczuwalne w skali miesiąca, lecz w ciągu roku może się już uzbierać konkretna suma, którą bezsensownie tracimy na rozmaite opłaty i prowizje. Warto zatem poświęcić nieco czasu na uważne prześledzenie ofert kont osobistych i zastanowić się, którą z nich wybrać. W podjęciu przemyślanej decyzji pomoże nam wirtualny ranking rachunków bankowych.
Najlepsze konto bankowe dla młodych
W rzeczywistości nie istnieje jedna, ogólna definicja wymarzonego rachunku bankowego. Wybór konta bankowego jest bowiem sprawą niezwykle indywidualną. Każdy z nas powinien wybrać taki rachunek bankowy, który najlepiej koresponduje z jego osobistymi potrzebami. Ponieważ potrzeby poszczególnych ludzi zasadniczo się różnią, konto odpowiednie dla jednej osoby, wcale nie musi okazać się korzystnym rozwiązaniem dla kogoś innego. Podejmując decyzję o otwarciu rachunku bankowego w danym banku, powinniśmy się kierować jednak następującymi wytycznymi:
– ile wynoszą miesięczne opłaty za prowadzenie konta, wydanie i obsługiwanie karty debetowej, czy realizowanie przelewów;
– jakie jest oprocentowanie rachunku;
– czy i ewentualnie ile płacimy za wypłatę z bankomatów na terenie całej Polski oraz za granicą;
– czy mamy nieograniczony dostęp do produktów dodatkowych, jak konto oszczędnościowe bądź walutowe, oraz do innowacyjnych udogodnień, jak np.ekspresowe przelewy, usługa Blik czy Portfel Masterpass;
– czy samo otwarcie rachunku wiąże się z jakimiś opłatami lub profitami.
Jeżeli z góry wiemy, że na rachunek będą wpływać wyłącznie środki z jednego źródła (np. z tytułu wynagrodzenia za pracę), kryterium dodatkowym może być szybkość realizowania przelewów pomiędzy poszczególnymi bankami, czyli tzw. sesje Elixir. Jeśli zależy nam na tym, by wynagrodzenie otrzymywać w czasie rzeczywistym, to możemy wybrać ten sam bank, w którym konto posiada nasz pracodawca. Wówczas przelewy będą podlegały wewnętrznym zasadom i otrzymamy je praktycznie od razu po ich zrealizowaniu przez firmę. Oczywiście, trzeba się zorientować, czy takie rozwiązanie na pewno jest korzystne, bo czasem lepiej poczekać jeden dzień dłużej na pieniądze, niż ponosić dodatkowe absurdalne opłaty.
Opłaty pobierane przez bank w kontekście prowadzenia konta dla młodych
Musimy wziąć pod uwagę fakt, że banki, mimo stosowania sporych ulg, muszą na czymś zarabiać. W przypadku kont dla młodych osób jest to między innymi opłata pobierana za przelew do innego banku (wykonany w placówce). Taka usługa kosztuje zazwyczaj od pięciu do dziesięciu złotych. Inną opłatą nakładaną przez banki dla posiadaczy rachunków jest kwota naliczana przy nieużyciu karty przynajmniej dwa razy w ciągu miesiąca. Opłata jaka jest wtedy naliczana na konto bankowe wynosi około czterech złotych.
Subkonto przy rachunku rodziców
Innym rodzajem rachunku, który skutecznie może być pielęgnowany przez młodą osobę jest subkonto w ramach rachunku bankowego rodziców. Generalnie rzecz biorąc, jest to konto podpięte pod rachunek bankowy rodzicieli lub opiekuna prawnego osoby młodej. Dzięki takiemu algorytmowi, dziecko może być stale kontrolowane ,przez co rodzice mają pełny wgląd do wydatków młodzieży. Jest to specyficzny rodzaj konta, który w zasadzie dostępny jest w niedużej ilości banków.
Konto dla młodych jest całkowicie odrębna kategorią w bankowości, adresowaną do nastolatków czy studentów. W zależności od wybranych preferencji, wydatki mogą być kontrolowane pod czujnym okiem rodzica, ale niekoniecznie. Zależy to już od osobistych preferencji. Możliwości jakie są dane przez banki to głównie bardzo niskie lub zerowe opłaty. Warto jest przyjrzeć się również ofertom w bankach, które objęte są programem rabatowym na zakupy w sieci i w sklepach stacjonarnych. Dla posiadaczy wybranego konta w banku zostaje przypisany konkretny rabat w wybranych sklepach. Jeśli jesteśmy miłośnikami popołudniowych wizyt w centrach handlowych, ta oferta może być dla nas bardzo atrakcyjna, gdyż w gruncie rzeczy zaoszczędzimy nasze pieniądze.
Podsumowując…
Darmowe konto dla młodych to naprawdę ciekawa rzecz, o której warto pomyśleć. Najważniejszą tutaj kwestią jest uczenie młodej osoby zarządzania swoimi pieniędzmi. Badania pokazały, że młodzi ludzie mają ogromne predyspozycje do nauki pewnych nawyków w młodym wieku. Z tego względu w przypadku posiadania przez młodą osobę konta w banku, jest niezwykle korzystne dla jego przyszłego, dorosłego funkcjonowania. Uczy to odpowiednich nawyków oszczędzania swoich pieniędzy, kontrolowania wydatków i braku hiperkonsumpcjonizmu. W dzisiejszych czasach jest to cecha na wagę złota, ponieważ ludzie zaczynają zbierać na swoje marzenia i cele konsekwentnie realizując zamierzone plany. Zamiast konsumować swoje środki, zaczynają rozumieć przychód bierny w przypadku konta oszczędnościowego dla młodych. Zamiast wydawać wszystko piętnastego danego miesiąca, wiedzą, że dopiero za dwa tygodnie otrzymają kolejną wypłatę i muszą za te pieniądze funkcjonować przez najbliższy czas. Banki wyszły naprzeciw potrzebom konsumentów i stworzyły ogromne możliwości nauki młodego pokolenia bardzo cennych nawyków.
W XXI wieku konto bankowe jest absolutną podstawą funkcjonowania i ułatwia bardzo wiele spraw związanych z kosztami naszego życia. Naprawdę warto pomyśleć o założeniu konta osobistego dla młodego człowieka, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu. To bardzo bezpieczna alternatywa przechowywania pieniędzy i ułatwienie, pozwalające płacić zawsze i wszędzie. Posiadanie w młodym wieku rachunku bankowego może przygotować dziecko do bycia zaradnym finansowo człowiekiem i uczyć podstaw wydawania swoich ciężko zarobionych pieniędzy.