Konto online – najbardziej powszechne
Konto online to najpopularniejsze ROR-y, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Takie konto bankowe posiada większość Polaków. To najprostszy rodzaj konta osobistego za pomocą, którego można dokonywać płatności za zakupy, regulować bieżące płatności. Na to konto wpływa wynagrodzenie od pracodawcy lub świadczenia wypłacane przez ZUS i MOPS, można także dokonywać wpłat własnych.
ROR jest kontem nieoprocentowanym co oznacza, że zgromadzone nadwyżki finansowe nie pracują dla właściciela. W zamian za to niektóre banki obniżają opłaty za przelewy, oferują darmowe prowadzenie konta. O kosztach prowadzenia konta osobistego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Uboższą wersją ROR-u jest Podstawowy Rachunek Płatniczy. Od 8 sierpnia 2018 r. wszystkie banki i SKOK-i muszą mieć w swojej ofercie PRP, który ma zwiększyć ilość osób korzystających z kont bankowych.
PRP jest rachunkiem bezpłatnym w podstawowym zakresie, który obejmuje:
· prowadzenie rachunku,
· wydanie karty bankomatowej,
· 5 darmowych przelewów,
· 5 darmowych operacji w obcych bankomatach i wpłatomatach,
· nielimitowane operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do banku.
Za wszystkie pozostałe czynności bank pobiera opłaty, ale nie mogą być one dowolnie kształtowane, ich wysokość nie może być wyższa niż średnia dla tego rodzaju opłat w ostatnich 12 miesiącach. W zależności od banku, opłata wynosi od 2,5 zł do 7 zł.
Podstawowy Rachunek Płatniczy mogą założyć tylko te osoby, które nie posiadają żadnego innego konta osobistego.
Konto bankowe dla młodych
Tego typu konto bankowe skierowane jest do dwóch grup wiekowych:
· od 13 do 18 lat,
· od 18 do 24 lat.
Pierwsze konto osobiste przeznaczone jest dla osób niepełnoletnich, dlatego w ich imieniu umowę podpisują rodzice. Oni też zobowiązują się do zasilania konta, najczęściej też ustalają górny limit wypłat miesięcznych. To bardzo dobry sposób na edukację finansową. W ten sposób dzieci uczą się nie tylko obsługiwania konta, ale także kontrolowania swoich wydatków. Uczą się także jak działa konto internetowe online.
Druga forma konta osobistego skierowana jest do młodzieży uczącej się. Odsetek osób w tej grupie wiekowej nie posiadających konta bankowego porównywalny jest z odsetkiem osób po 65 roku życia. Obsługa konta dla młodych jest całkowicie bezpłatna, co ma ich zachęcić do korzystania z usług banku.
Dodatki do konta osobistego
Najlepsze konto internetowe to takie, które umożliwia dokonania wszystkich operacji na koncie bez konieczności wizyty w banku. Niezbędna jest do tego karta bankomatowa, która umożliwia wypłatę gotówki, dokonywanie płatności za pomocą terminala oraz wpłatę gotówki za pomocą wpłatomatu. Ta ostatnia dostępna jest tylko w niektórych bankach, ale ich liczba systematycznie rośnie.
Drugim istotnym elementem jest konto bankowe online. Konto bankowe przez Internet umożliwia realizowanie wszystkich płatności za pomocą Internetu. Dzięki temu można kontrolować konto osobiste w każdym miejscu i o każdej porze.
Wiele banków do konta osobistego oferuje aplikacje mobilne, które umożliwiają dokonywanie transakcji finansowych bez użycia karty bankomatowej. Aplikacja może być zainstalowana w telefonie lub nowoczesnych zegarkach. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości portfele nie będą nam już potrzebne.
Jak wybrać najlepsze konto osobiste?
Najlepsze konto bankowe to takie, które jest za darmo. Wiele banków oferuje już takie konta, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba więc w pierwszej kolejności zastanowić się do czego będziemy używać konta bankowego. Najczęściej są to:
· wpłaty pracodawcy lub wpłaty własne,
· przelewy za rachunki,
· płatności kartą za zakupy,
· wypłaty w bankomacie.
Zdecydowana większość banków ten podstawowy zakres usług oferuje za darmo, ale warunkuje to spełnieniem określonych limitów, np. minimalny miesięczny obrót na koncie, minimalna ilość transakcji kartą płatniczą. Jeżeli warunki te nie są spełniane bank nalicza opłaty za prowadzenie ROR-u.
Do rachunku osobistego bank dodaje kartę płatniczą oraz internetowe konto osobiste. Warto wybrać bank, który oferuje darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach. W przeciwnym wypadku albo będą doliczane dodatkowe opłaty, albo będziemy musieli latać po mieście w poszukiwaniu właściwego bankomatu.
Kolejną zachętą stosowaną przez banki jest limit kredytowy w rachunku. To bardzo dobra propozycja, trzeba jednak pamiętać, że zadłużenie trzeba spłacić w określonym terminie. Za jego przekroczenie bank nalicza bardzo duże odsetki.
Konto osobiste ranking to bardzo pomocne narzędzie w wyborze najlepszego konta osobistego. Dzięki niemu nie trzeba odwiedzać stron kilkunastu banków, by sprawdzić oferty. Wystarczy wybrać z rankingu 3, 4 banki i dokładnie przeanalizować ofertę.
Konto osobiste ranking aktualizowane jest co miesiąc, więc wszystkie znajdujące się w nim informacje są zgodne z bieżącą ofertą banków.
Oszczędnościowe konto w banku przez internet
To konto, na którym można gromadzić nadwyżki finansowe i tworzyć rezerwy na trudniejsze czasy. Konto oszczędnościowe otwierane jest najczęściej wraz z kontem osobistym i podobnie jak ono jest bezpłatne.
Oprocentowanie oszczędności liczone jest w stosunku rocznym. Nie jest ono duże i najczęściej nie przekracza 3,5 procent rocznie.
Środkami zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym możemy swobodnie dysponować. Oznacza to, że w każdej chwili możemy dokonywać na nim wpłat i wypłat. Czasami jednak bank wprowadza limit darmowych wypłat w miesiącu, za kolejne trzeba zapłacić prowizję.
Celem konta oszczędnościowego jest gromadzenie środków, dlatego wszelkie przelewy z konta obciążone są opłatami.
Alternatywą konta oszczędnościowego jest lokata bankowa zakładana na koncie technicznym. Podstawowa różnica polega na deponowaniu w banku określonej kwoty na określony czas.
Bankowe konto internetowe dla firm
Już z nazwy wynika, że ten rodzaj konta bankowego przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych, zarówno osób fizycznych, spółek i podmiotów prawnych. Osoby fizyczne co prawda mogą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o konto osobiste, ale jest to nieopłacalne i niepraktyczne.
Przepisy prawa nie narzucają obowiązku prowadzenia konta firmowego dla podmiotów jednoosobowych, ale inne uregulowania sprawiają, że najlepsze konto bankowe dla podmiotów gospodarczych to konto firmowe.
Pierwsza sprawa to regulowanie rozliczeń z ZUS i US. Urząd skarbowy ma prawo do kontrolowania konta firmowego, więc w takim przypadku może skontrolować konto prywatne, co nie zawsze jest pożądane. Posiadacz takiego konta będzie musiał wykazać, które operacje na koncie były związane z działalnością gospodarczą, a które były prywatne.
Za otwarciem rachunku firmowego przemawia również możliwość płatności podzielonej, czyli podzielenia należności na część netto i podatek VAT. Ten ostatni wpływa na oddzielnie utworzone w rachunku firmowym subkonto VAT. Takiego subkonta nie ma w rachunku osobistym i podatek VAT zostanie zwrócony do kontrahenta.